نمک آبرود و 6 غلط دستوری و املائی در بلیط های تله کابین

خرداد ماه سال 1387 با سه تا از دوستان و همکلاسی های خوبم به شمال رفتیم و سر از نمک آبرود درآوردیم. بار اول که رفتیم نگهبانی جلوی در ما را نگه داشت و قبض عبوری به مبلغ 2000 تومان برای ما صادر کرد. رفتیم داخل نمک آبرود ماشین را پارک کردیم و رفتیم سراغ باجه که برای تله کابین بلیط بگیریم اما باجه تعطیل بود. برگشتیم به نگهبانی و از نگهبان سوال کردیم که فردا با همین قبض می توانیم بیاییم که ایشان بنظر مامور بودند و معذور!!! و عرض کردند که خیر، خودتان را هم بکشید این توبمیری از آن توبمیری ها نیست!!! فردای همان روز به نمک آبرود رفتیم. به باجه بلیط فروشی تله کابین که رسیدم دیدیم هموطنان عرب و عجم و ترک و لر و ... همگی در صف طویل تله کابین هستند. امیر و علی رفتند بلیط بگیرند. من و حامد هم در صف ایستادیم مبادا که عقب بیافتیم. در صف بودیم که خانمی محجبه که البته بنظر 40 یا 50 ساله بنظر میرسید و بطور حتم جزو خواهران بسیجی یا انتظامات نمک آبرود بود به خانمی که همراه با دوست پسرش (99 درصد) یا همسرش (1 درصد) آمده بودند، با اجازه شما، گیر داد. چرا؟ چونکه این خانم آرایش غلیظی داشت و از آن بدتر اینکه کت و شلوار پوشیده بود. خلاصه اینکه درهای بهشت بسته میشد، مردم همه میجهنمیدند. از خواهر یا شاید هم مادر بسیجی اصرار که از صف بیا بیرون، از خانم بظاهر با کلاس آرایش کرده انکار که بجون تو اگه بیام بیرون!!! آخرش هم بنده خدا خواهر بسیجی که دید امت اسلام همه نظرشان بسمت آنها جلب شده خجالت کشید و رفت!!! البته باید دید اگه برادرا بودند چه می کردند!!؟ بهر حال از این لحظه به بعد بود که ما چون هیچ موضوعی برای خندیدن نداشتیم گیر دادیم به این بلیط تله کابین بیچاره ی نمک آبرود. چشمتون روز بد نبینه 4 تا دانشجوی باحال، باسواد، شاگرد زرنگ با هم رفتن شمال و حالا یه بلیط دستشون افتاده که پر از غلط املائی، دستوری و موارد خنده ناک دیگر است. نظر شما را به بقیه داستان جلب می کنم: (البته قبل از آن به بلیط نگاه کنید که یک وقت، خدای ناکرده، نگویید بدون سند حرف زدیم)
روی صفحه اول بلیط به انگلیسی (کاملا درشت و با رنگ زرد) نوشته شده است که : Welcome to NAMAKABROOD torism city توضیح) اولش که این باشد، آخرش را دریاب. Tourism درست است. ______________________ 4) ساخت کشور سوئیس Von Rol، نصب و راه اندازی بدست توانمند کارشناسان ایرانی توضیح) این جمله توضیح خاصی ندارد. این جمله را نوشتیم تا بخندید و دلتان کمی شاد شود! ______________________ 5) طول خط کابین 2050 متر، اختلاف ارتفاع ایستگاه دوم از سطح دریا 1050 متر. 5) the length is 2050 m, the second station locats 1050 m above the sea level surface. توضیح) این هم بنظر یک غلط تایپی میرسد. Locates درست است. البته اصطلاح انتهایی نیز بنظر مشکل دار می رسد. اصطلاح sea level در دیکشنری آریانپور "ارتفاع سطح دریا" ترجمه شده است که با sea's surface متفاوت است. حالا هر دوی آنها باهم !!!؟ ______________________ 2) ترجمه نشده است. 2) ……. It will prosecute. توضیح) اول اینکه یا مترجم خیلی تنبل تشریف داشتند یا خیلی بیسواد چونکه این جمله ترجمه نشده است. البته یک دلیل دیگر هم وجود دارد. مترجم، نویسنده متن انگلیسی نبوده و متوجه اشتباه شده است. فعل prosecute یک فعل معلوم است البته نه فقط از نظر ظاهری در این جمله بلکه از نظر معنایی هم همینطور است. ما برای محکم کاری در دیکشنری کمبریج هم این فعل را چک کردیم از نظر معنایی معلوم است. و ترجمه جمله با توجه به این جمله خنده دار می شود: خرید و فروش بلیط خارج از باجه مطلقا ممنوع است. پیگرد قانونی خواهد کرد. (چه کسی؟ چه کسی را؟) به هر ترتیب این جمله دیگر اشتباه تایپی نمی تواند باشد. جمله درست در زیر آمده است: *) ……... It will be prosecuted. ______________________ 5) حداکثر توقف در ایستگاه یک ساعت می باشد. 5) The stop at the peak station takes at most one houre. 5) توضیح) جمله فارسی ایراد دارد. چرا که در جمله خبری استفاده از "می باشد" غلط است. می باشد در وجه التزامی بکار میرود و باید بجای آن از "است" استفاده کرد. اما یک اشتباه تایپی دیگر هم وجود دارد. Hour درست است. در پایان چونکه دل مسئولین نمک آبرود نشکند و خدای ناکرده از ما دلگیر نشده باشند اشتباه املایی دیگری را در وسعت میلیونی از شرکت مخابرات به شما نشان میدهم. البته اخیرا برنامه برای اس ام اس فارسی ارائه کردند که نگو و تو رو خدا نپرس!!! فقط خوبه که نوشتن نسخه آزمایشی!!!
MCI =Mobile Comunication Company of Iran (communication)
واقعا خسته نباشید!!! (اگر تصاویر کوچک یا بی کیفیت هستند، هیچ ایرادی ندارد یه بار برید نمک آبرود یا به بلیط به اصطلاح یادگاریتون نگاه کنید. برای قبض تلفن همراه هم که ...)

Popular Posts