ده اصل اساسی برای چیدمان اثاثیه منزل

گرچه طراحان فضای داخلی منزل سالهای زیادی را صرف این می کنند که چطور اسباب و اثاثیه را در خانه یا آپارتمان شما بچینند اما تعدادی رهنمود های پایه ای وجود دارد که افراد غیر متخصص نیز می توانند از آنها استفاده کنند. در اینجا ده اصل اساسی برای چیدمان اثاثیه منزل ارائه شده است:
1. نقشه اتاق خود را بکشید. در نظر داشته باشید که در این نقشه مکان پنجره ها، درها، هواکش ها و پریزها گنجانده شده باشد. تکه های عمده ی اثاثیه ای را که قرار است در اتاق قرار دهید اندازه بگیرید. در اینجا از دو راه می توانید استفاده کنید: یا الف) فضای اتاق را با در نظر گرفتن نسبت اندازه های واقعی روی کاغذ ترسیم کنید بعد با استفاده از الگوها شروع به چیدمان اثاثیه کنید. و یا از این راه که جالب تر و آسان تر است استفاده کنید ب) از یکی از برنامه های طراحی اتاق که در اینترنت وجود دارد استفاده کنید.
2. قبل از اینکه چیدمان را شروع کنید. بررسی کنید که اتاق قرار است برای چه منظوری استفاده شود و اینکه چه تعداد افراد از اتاق استفاده می کنند. نقطه اصلی اتاق را شناسایی کنید (مثلا شومینه، لب پنجره، تلوزیون و یا هر چیز دیگر) سپس بقیه اثاثیه را با محوریت این نقطه کانونی بچینید. اگر میخواهید در اتاق تلوزیون تماشا کنید، فاصله مطلوب بین تلوزیون و محل نشستن افراد، سه برابر اندازه ی صفحه تلوزیون است. بنابراین، اگر تلوزیون شما 32 اینچ است فاصله صندلی ها باید 96 اینچ (در حدود 2 متر و نیم) باشد.
3. ابتدا بزرگترین وسایل را قرار دهید. مانند نیمکت مبلی در اتاق نشیمن و یا تخت خواب در اتاق خواب. اغلب مواقع، این وسایل بهتر است که رو به سمت نقطه اصلی یا کانونی اتاق قرار داده شوند. فاصله ی صندلی ها نباید بیشتر از دو متر و نیم شود برای اینکه صحبت کردن افراد راحت باشد.
4. اگر اتاق مد نظر شما کوچک نیست. از چیدن وسایل بنحوی که گفته شد خودداری کنید آنها را به دیوار ها نزدیک کنید.
5. چیدمان قرینه ای بیشتر مناسب فضاهای رسمی است. اگر خواهان فضای غیر رسمی و خودمانی هستید وسایل و اسباب را قرینه ای نچینید.
6. زمان چیدن وسایل، به عبور و مرور افراد در اتاق فکر کنید. خصوصا مسیری که بین درهای ورود به اتاق هاست. تکه های بزرگ وسایل را در این مسیر قرار ندهید. برای مسیرهای اصلی عبور و مرور، 75 تا 125 سانتیمتر در عرض در نظر بگیرید اما برای مسیرهای غیر اصلی میتوانید حداقل 70 سانتیمتر اختصاص دهید. سعی کنید تا عبور افراد را از میان محل نشستن افراد به پیرامون آن منتقل کنید. در صورتیکه عبور از وسط اتاق مسیر کوتاه تری دارد می توانید بجای یک مکان بزرگ دو محل کوچک را برای نشستن در نظر بگیرید.
7. اندازه ی اسبابی که در اتاق قرار می دهیم متفاوت است. بنابراین زمانی که شما اتاق را نگاه میکنید چشم شما بالا و پایین می رود. وسایل بزرگ یا بلند را با قرار دادن وسایلی که حدودا در همان اندازه هستند متعادل کنید. از قرار دادن دو وسیله ی بلند در کنار هم خودداری کنید.
8. خطوط منحنی و راست را برای ایجاد تضاد یا کنتراست ترکیب کنید. اگر اسباب شکل و شمایلی مدرن، خطی و صاف دارند، میز گردی برای ایجاد تضاد قرار دهید. در صورتیکه اثاثیه شکل و شمایلی منحنی گونه دارند، وسیله ای گوشه دار به اتاق اضافه کنید. به همین نحو، وسایل توپر و توخالی را جفت کنید.
9. میزی با دسترسی آسان برای همه ی صندلی ها قرار دهید. و در نظر داشته باشید که از اندازه های مشابه استفاده کنید. میز پیشدستی باید در فاصله ی 40 تا 50 سانتیمتری از نیمکت مبلی قرار بگیرد تا فضای مناسب برای قرار گرفتن پاها وجود داشته باشد.
10. در اتاق خواب ها، حداقل 24 اینچ بین گوشه تخت خواب و دیوار فاصله بگذارید. و حداقل 1 متر بین تخت خواب و درهای دوسویه قائل شوید. در اتاق ناهار خوری، مطمئن شوید حداقل 130 سانتیمتر بین میز ناهارخوری و نزدیک ترین دیوار یا اسباب وجود دارد. اگر در یک سمتِ میز، از پشت صندلی ها کسی عبور نمیکند، فاصله ا متر برای طرف دیگر مناسب و کافی است.

مترجم : MrF
لینک به متن اصلی
مبلمان منازل کوچک
چه فرشی برای کجا مناسب است
برای زیباتر كردن دكوراسیون منزل از چه رنگهایی استفاده كنیم؟
نماسازی دیوارهای اتاق

Popular Posts